WEM Outstanding Educator Awards Program

2019 Award Winner

  • Statewide Winner
    Matt Lundeen, Redwood Area Schools

2017 Award Winner

  • Statewide Winner
    Karla Beck, St. James

2016 Award Winner

  • Statewide Winner
    Rebekah Haddad, Glencoe-Silver Lake

2014 Award Winners

  • Regional Winners
    Sandy Carpenter, Marshall
    Robert Fink, Springfield 
    Michael Sundblad, Glencoe-Silver Lake

2013 Award Winners

  • Statewide Winners
    Marty Brandl, Marshall
    Amanda Meyer, Springfield

2011 Award Winners

  • Statewide Winner
    Thomas Appel, Mountain Lake
     
    Regional Winners
    Patrick Hiltner, Glencoe-Silver Lake
    Rick Purrington, Marshall

2010 Award Winners

  • Statewide Winner 
    Nate Henry, Pipestone Area
     
    Regional Winners
    Tom Appel, Mountain Lake
    Susan O-Neill, GFW
    Rick Purrington, Marshall

2009 Award Winners

  • Statewide Winners
    Adeline Miller, Tracy
    Mark Schleisman, Murray County Central
     
    Regional Winner
    Donna Day Beck, SWWC

2008 Award Winners

  • Statewide Winners
    Kathleen Stalnaker, MACCRAY
    Jeff Voss, JCC
     
    Regional Winners
    Lori Galles, Hutchinson
    Laurie Kallhoff, Canby
    Mark Schleisman, Murray County Central

2007 Award Winners

  • Statewide Winner
    Laura Bidne, JCC
     
    Regional Winners
    Lori Galles, Hutchinson
    Patrick Hiltner, Glencoe-Silver Lake

2006 Award Winners

  • Statewide Winner
    Monica Villars, Willmar
     
    Regional Winners
    Lori Galles, Hutchinson
    Marles Lange, Windom

2005 Award Winners

  • Statewide Winner
    Vicky Harris, Glencoe-Silver Lake
     
    Regional Winners
    Holly Knudson, Marshall
    Marles Lange, Windom

2004 Award Winners

  • Statewide Winners
    Angela (Judd) Johnson, Hutchinson
    Bonnie Spohn Schmalze, Eden Valley-Watkins

2003 Award Winner

  • Statewide Winner
    Debi Pack, Marshall

1999 Award Winners

  • Statewide Winners
    Shirley Harrison, Luverne
    Cheryl Retrum, MACCRAY